Sida 1 av 1

Roliga saker från GPS'en

Postat: 28 nov 2015, 23:53
av Torgskräck
Tycker faktiskt att den inbyggda GPS'en i ceed är helt ok det lilla jag brukar den.

Dock så finns det lite skrattretande saker i röststyrningen, om jag kör på E20 säger den E tjugo, vid byte av riksvägar säger den exempelvis 246, som den ska, men så fort den ska säga E18 så säger den E ett åtta, inte E arton, den liksom stakar sig mellan stavelserna någon tiondels sekund.

Har ni fler saker ni märkt vid bruk där den säger korrekt i ena fallet men missar i andra likt detta ?

Re: Roliga saker från GPS'en

Postat: 22 dec 2015, 22:20
av Fredrik_S
Bor i Stockholmsområdet och den senaste tiden vill den alltid att jag ska åka via Mariehamn Åland :lol:

En normal resa på cirkus 3 mil brukar sluta på 30+ med färja via Åland... ex, är i Bromma och skall till Västbärga, då vill den att jag åker först till Åland, från Åland tillbaka till Sverige och sen till dit jag skall :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Re: Roliga saker från GPS'en

Postat: 29 dec 2015, 09:45
av peterjeta1
Hej Fredrik,

Har samma problem som du med GPSen.
I man är nära centrala delar av Stockholm och skall ut ur city så vill GPSen ta en rutt via Mariehamn!

Nav data version 2014.10.23
Kart databas 313 E7AE

KIA Ceed SW CRDI 2015
Peter

Re: Roliga saker från GPS'en

Postat: 29 dec 2015, 12:45
av DrGadget
Problemet jag har med GPSen är att den då och då försöker skicka in mig på avstängda vägar. Vilka är det som levererar kartorna till den? Så man kan rapportera det.

Postat: 29 dec 2015, 17:06
av SorentoUM
Det är Navteq som står för kartorna, tror jag. Det är iallafall där man uppdaterar...

Re: Roliga saker från GPS'en

Postat: 30 dec 2015, 09:58
av kallt_kaffe
Navteq heter nu för tiden "Here": https://company.here.com/here/

På sidan jag länkar till finns en länk till HERE Map Creator som, om jag fattat det rätt, kan användas för att rapportera korrigeringar.