Jag kan besanna din skräck! Min Ceed gick i baklås för mig en gång när jag startat den och för att sedan gå ut och borsta av snön som låg på! Tur som var att man var hemma och hade reserv nyckeln nära till pass då!
Även hänt en bekant som har en Sorento, han stanna till i vägkanten för han behövde slå en sjua, när han kom tillbaka och tog i dörren vart det låst! Han bor i växjö och var i skåne vid tillfället! Vart mycket tjat för att få Kia att stå för det kan jag säga er! (gällande bärgning osv)
Så ja, att du är lite rädd är nog inte konstig! Är jag med varje gång jag stänger dörren med bilen igång! Dock bara hänt mig en gång tack o lov att det gått i baklås som sagt!
*Man får väl knacka rutan nästa gång om man är iväg sen får Kia stå för det när dem inte kan göra bilar ordentligt
