Annons
Annons

Re: Styrning

24
Ja precis, det bör finnas någon typ av sensor som kontrollerar styrvinkeln. Har ingen erfarenhet av just Cee'd men får jag gissa så är problemet en defekt styrvinkelsensor eller att systemet behöver kalibreras.

Mvh

Re: Styrning

25
Det kallas för Clock Spring Assy på Kia-språk (och säkert flera andra bilmärkes-språk).
Och det finns både kalibrering och uppdatering att utföra till styrningen.
En uppdatering KAN hjälpa, men det är nog mer en smaksak hur karaktären på styrningen är...

Re: Styrning

27
Upplever samma konstiga styrning med min Cee'd 1,6 crdi -12 halvkombi...speciellt där det finns spår på vägen tenderar ratten att dra efter de. På motorvägen får man justera ganska frekvent...aldrig upplevt detta med någon annan bil innan.
Nuvarande bil: Kia Cee´d 1,6 crdi ECO Premium - 2012 (SÅLD).

Re: Styrning

28
Har en Kia Ceed 1,6 cdi SW 2010 comfort business edition 15500 mil
Styrningen har hela tiden sen den var ny betett sig som fler beskriver ligger jag över 80 km och inte vrider på ratten får jag ta i då den känns som den låser sig..
Verkstaden har omprogrammerat den flera gånger men tji samma problem och nu har jag ingen fabriksgaranti kvar på bilen.