Annons

Vad kan man få den såld för?

1
Hej,
Vi funderar på att sälja vår Kia Ceed SW 1.6 crdi 2014.
Den har gått 1500 mil.
Lackkonservarad, bagagerumsmatta.
Dubbdäck på alu fälg.

Enligt bilpriser skulle en bilfirma ta 164500. Kan man tänkas få 150k om man säljer den till en bilfirma då eller har den som inbyte?

/K
Annons

Re: Vad kan man få den såld för?

3
Hade en 2013 SW 1.6Crdi som jag sålde privat i höstas.
Den var då exakt 2år, nyservad och hade gått 1300mil.
Fick 140 tusen. Vinterdäck var med. Satte ut den för 148 och var då "billigast på blocket"

Varför sälja till firma? Du förlorar ju direkt 10-20 tusen.
Tesla Model 3 LR AWD
Såld: Kia eNiro Adv Plus Tech

Re: Vad kan man få den såld för?

4
Ja ok, jag la ut den för 139k på blocket nu. Får se om det blir något. Har fått några samtal. Är billigast på blocket också. Känns som vi säljer den privat istället.

Hur brukar ni göra med betalning kontrakt osv?

Har aldrig sålt en bil privat därav kändes det lättare att byta in den. Då slapp man ha två bilar samtidigt.

Re: Vad kan man få den såld för?

6
KRYSS skrev:Ja ok, jag la ut den för 139k på blocket nu. Får se om det blir något. Har fått några samtal. Är billigast på blocket också. Känns som vi säljer den privat istället.

Hur brukar ni göra med betalning kontrakt osv?

Har aldrig sålt en bil privat därav kändes det lättare att byta in den. Då slapp man ha två bilar samtidigt.
Att du är 100% ärlig med bilens skick. Man ska alltid vara ärlig, men om ev. köpare har en bit att ta sig så får inget döljas. :)
Bägge har sin bankdosa, optimalt om ni har samma bank, då syns en överföring direkt. På blocket.se kan du ladda ner ett kontrakt. Där finns även en blocketförsäkring, tror jag, som man använder vid privatförsäljning.
KIA Ceed SW Special edition 2015
med bl.a. panoramaglastak, sollucka, navigator, backkamera, DRL, "follow me home", rattvärme, 2 zons klimatanläggning.
Färg: Sand track metallic

Vad kan man få den såld för?

8
Det där stämmer inte då jag köpte min för Ceed för 195000 och 5500 mil och 2 år senare fick 118000 i inbyte hos bilfirma, fick visserligen förhandla lite men det är ju långt ifrån några 60% i tapp, även Vi bilägare skrev ju även att KIA Ceed har det bästa andrahandsvärdet på marknaden för inte så länge sedan. Tror mer på ViB än Sveriges största skvallerblaska. :)
Volvo V70 D2 Momentum -14
KIA Picanto 1,0Edition 2013