Sida 1 av 1

Elbaklucka öppen påverkan batteriet (hund i bil)

Postat: 11 jun 2024, 13:40
av Glimma
Hej!
Har precis blivit med Sorento 2015 (diesel). Jag har en stor hund i bilen (det var den största anledningen jag valde denna). Hunden är ofta kvar i bilen när jag har ärenden (och älskar att använda skuffen som hundkoja när bilen står på tomten). Min tidigare bil hade vanlig baklucka, som kunde stå öppen hur länge som helst utan påverkan på batteriet. När jag läser instruktionsboken står det att man helst inte skall ha bakluckan öppen en längre tid. Hur länge då? Någon som testat .
Eller finns det något man kan göra? Kan man koppla ur elfunktionen?
Jag vill även kunna använda vädringskrokar. Någon som har erfarenheter av det med elbaklucka?
Tack på förhand!

Re: Elbaklucka öppen påverkan batteriet (hund i bil)

Postat: 11 jun 2024, 15:24
av SorentoUM
Använd krok som går i och låser låskistan, så att bilen tror att luckan är stängd. Då släcks innerbelysningen och bilens styrenheter går i viloläge.

Re: Elbaklucka öppen påverkan batteriet (hund i bil)

Postat: 12 jun 2024, 15:04
av Glimma
SorentoUM skrev: 11 jun 2024, 15:24 Använd krok som går i och låser låskistan, så att bilen tror att luckan är stängd. Då släcks innerbelysningen och bilens styrenheter går i viloläge.
Tack, ska testa!