Sida 1 av 1
Farthållare ur funktion sportage 2005
Postat: 03 maj 2016, 15:43
av 2.7a
Har precis skaffat min drömbil efter några års letande, men dock har dock en sak som inte fungerar på den:/ farthållaren fungerar inte, trycker igång med knappen på sidan och den gröna lampan tänds men det går inte att ställa den på någon hastighet. bilen är en 2005 sportage 2.7 motorn, finns det något typfel på dessa som någon varit med om gällande farthållaren?
Re: Farthållare ur funktion sportage 2005
Postat: 03 maj 2016, 21:25
av elof
Jag har hängt på detta forum i två år och minns att jag sett flera inlägg om att knapparna för farthållaren slutat fungera.
Jag tror att det dock var på nyare bilar, så de fick det fixat på garantin.
...om jag minns rätt...
Re: Farthållare ur funktion sportage 2005
Postat: 05 maj 2016, 15:23
av Småbarnsfarsan
allmänt tips, kolla kontakten för bromspedal. Att den sluter/bryter
Re: Farthållare ur funktion sportage 2005
Postat: 05 maj 2016, 17:27
av 2.7a
Får ta en titt där och se, men skulle inte bli förvånad om det är nått fel på reglaget, det känns inte helt robust får undersöka lite annars får väl verkstaden kolla över det. Låter ju som en inte allt för dyr reparation iallafall.
