Xenon canbus eller inte
Postat: 14 jul 2015, 20:02
Vad gäller kia ceed sw special edition 2 -2015 xenonkit canbus, eller inte canbus
Inofficiellt forum för bilmärket Kia i Sverige | Diskutera om din Niro, Sportage, Ceed och mycket annat!
https://www.kiacarclub.se/
Den förra modellen Ceed hade inte canbus, kopplade själv in ett ´kit från xenonkungen utan canbus. Men jag tvivlar starkt på att nya modellen har det. Du kan ju maila Xenonkungen och fråga, de gav mig svar om canbus eller inte på min förra Ceed, 2011.Tobbe01 skrev:Vad gäller kia ceed sw special edition 2 -2015 xenonkit canbus, eller inte canbus
Tack för svar. Uppskattas.Torgskräck skrev:Köp canbus kit, om bilen sen inte har det så spelar det ingen roll.
Om bilen har det och du inte köpt canbus kan det bli massa varningar och felkoder lagda varje gång lamporna tänds. Eller så funkar det inte alls.
Canbuskit i bil utan canbus = funkar.
Icke canbuskit i bil med canbus = tärningsspel på funktionen.
Det är vad jag trott hela tiden, men blev tveksam med nya modellen.HellboyElvis skrev:Finns inte Can-övervakning av lampor i Ceed så det går bra med vilket som.