Eftersom jag är nybliven ägare till en Kia Rio 1.5 Crdi Sport 110 hk -07, så har jag ett par undringar.
Den första - är det smidigt att byta olja själv? Sitter pluggen lätt åtkomlig under motorblocket? (inga knepiga kåpor ivägen?)
Den andra- är alla dessa turbodieslar så ofantligt slöa på låga varv? Nu är iof detta min första motorsvaga bil och även min första diesel, men på lågvarv är det pinsamt långsamt med dessa 110 hk som anges.
Jag monterade en trimbox från Tyskland för att få lite mer liv i motorn och samtidigt minska bränsleförbrukningen något, men det har inte påverkat grundvridet, utan bara på högre varv där jag känner bilen mer pigg nu.
Kontrollerade även bränsleförbrukningen genom att tanka fullt, körde 20 mil blandad körning (motorväg 120 km/h och snårig stadstrafik), tankade upp fullt igen och beräknade åtgången per körda mil. Det blev exakt 0,56 l/mil.
Är det normalt för de här bilarna?
Annons
